вівторок, 5 листопада 2024 р.

«НТУШНИКАМ ПРО КАДІЇВЦІВ». ЛІВШИЦЬ ЯКІВ ДАВИДОВИЧ

  

Свою трудову біографію Я. Д. Лівшиць почав із 13 років, працюючи курєром в Управлінні водного транспорту Дніпровського басейну. Роботу поєднував з навчанням у семирічній школі. З 1922 по 1924 роки навчався в Київській будівельній профшколі, де був головою учкому. Після закінчення працював десятником на будівництві.

У 1925 році Я. Д. Лівшиць вступає до Київського будівельного технікуму, після закінчення першого курсу він перейшов на факультет інженерів шляхів сполучення Київського політехнічного інституту. Закінчив його у 1930 році, виконавши дипломний проект судоплавних прогонів стратегічних переправ під керівництвом Є. О. Патона. Викладацьку діяльність у вузі Яків Давидович почав ще будучи студентом – читав у Київському машинобудівному інституті курс опору матеріалів. Потім викладав у Київському інституті  інженерів цивільної авіації, де вів інтенсивну наукову роботу в галузі будівельної механіки літаків, був одним з засновників цієї нової тоді дисципліни.

В роки Другої світової війни Яків Давидович очолював евакуацію обладнання інституту в м. Ахтюбинськ, де був призначений начальником штабу навчальної льотної ескадрилії ГВФ, керував штурманською підготовкою курсантів.

З січня 1945 року Я. Д. Лівшиць прцює в КАДІ, завідує кафедрою будівельної механіки, з 1956 року -  кафедрою будіведьних конструкцій і мостів. У 1955 році вчений захистив докторську дисертацію.

Талановитий вчений, автор понад ста наукових робіт, засновник наукової школи розрахунків мостів з урахуванням впливу тривалих процесів, блискучий полеміст, Яків Давидович мав велике обдарування виховання молоді. З юності захоплений наукою, він безпомилково умів визначити здібну молодь, допомогти їй зробити перші кроки у науці. З числа студентів, залучених Яковом Давидовичем до наукової роботи в інституті інженерів цивільної авіації, троє захистили в подальшому докторські дисертації, один став академіком.

З усією повнотою здібності вченого-наставника розкрилися у Якова  Давидовича в роки роботи у КАДІ. Він був науковим керівником у 55 аспірантів і тих, хто захистив кандидатські дисертації. Троє з його учнів за час роботи в КАДІ нині – доктори наук. Блискуче написана Я. Д. Лівшицем монографія «Розрахунок залізобетонних конструкцій з урахуванням впливу усадки і повзучості бетону» всесвітньо відома і є настільною книгою багатьох інженерів і наукових співробітників.

Педагогічна майстерність Я. Д. Лівшиця характеризувалась найвищим рівнем. Ті, хто слухав його кваліфіковані, змістовні лекції, запамятали їх назавжди.

Він був надзвичайно скромною, чуйною людиною, щирою в спілкуванні.

Всі, хто трудився поруч з Яковом Давидовичем Лівшицем, хто вчився в нього, переймав щедрий життєвий і науковий досвід, зберегли вдячну память про нього, його яскраве, сповнене вагомими справами життя.



Немає коментарів:

Дописати коментар