вівторок, 12 листопада 2024 р.

«НТУШНИКАМ ПРО КАДІЇВЦІВ». НІКОЛАЄВСЬКА ФАЇНА ІЗРАЇЛІВНА

   

З високих і чистих зірок тої ночі кожен обирав свою, загадуючи плани на майбутнє, ділячись з друзями надіями, потаємними сподіваннями. Останній шкільний вечір для них, випускників Київської школи № 86, здавалося, широко відчиняв двері на широкі дорого до здійснення мрій, до щасливого прийдешнього… То була ніч з 21 на 22 червня 1941 року.

Війна примусила Фаїну розлучитися з рідним містом. Всі тяготи тилового життя молода дівчина ділила з з своїми співвітчизниками в місті Кузнецьку Кемеровської області, тут же знайшла і свою робочу долю. Випускницею вчительського інституту вона за початок трудового шляху обрала посаду бібліотекаря на металургійному комбінаті міста. І зрозуміла, що книжкова держава – її єдина і щаслива царина, її покликання, її тверда путь.

Перемога, заквітчана травневим первоцвітом, відродження надій і радості, омріяна мирна тиша … І зустріч з рідним містом. Фаїна і пізнавала, і не пізнавала його вулиці, площі, парки… (Ось він, Піонерський, тут гуляли тої, памятної ночі… пять років злинуло, а здається вік…). Мине небагато часу, і вона разом з тисячами киян на суботниках, недільниках віддаватиме сили відродженню столиці України, де продовжувалася її трудова біографія.

На оголошення про те, що новостворенному КАДІ потрібен працівник на посаду бібліотекаря випадково натрапила в газеті. Вирішила – це для неї.

 

Крижаний грудневий холод, здається, зримо просочується крізь стіни невеликого монсардового приміщення, нетривке тепло «буржуйки» не взмозі змагатися з ним. На підлозі – безладні стоси книг, надісланих з Московського, Ленінградського автомобільно-дорожніх інститутів. Такою у 1945 році Фаїна Ізраїлівна зустріла бібліотеку КАДІ – місце, з яким надалі повязала своє життя. Роботи тут не бракувало – комплектування книжкового фонду (він тоді нараховував 17 тисяч примірників), обслуговування перших відвідувачів. А вони, перші студенти, викладачі КАДІ, зовсім недавно змінили фронтові шинелі на цивільне вбрання, і руки їх, ще звикли до зброї, брали книжко бережливо, як дорогий дарунок миру. На обліку тоді було всього 300 читацьких абонементів. Відвідувач називав номер, а в думці бібліотекарки вже підсвідомо згадується прізвище.

 

Багато років, що минули з того часу невпізнанно змінили бібліотеку КАДІ. Давно немає приміщення на горищі, натомість – світлі кімнати. В книжковому фонді понад 538 тисяч примірників. І в цьому посильний внесок Фаїни Ізраїлівни Ніколаєвської. Робила вона його і як бібліотекар, і як старший бібліограф, і як завідуюча відділом, і як заступник завідуючої бібліотекою. За цей час через її дбайливі руки пройшло сотні тисяч книг і журналів. Немала частка праці досвідченого спеціаліста в систематизації й організації фондів і каталогів, організації відділу комплектування (ним керувала багато років). І ще її заслуга – виховання молодого покоління працівників бібліотеки, якому зуміла прищепити свою безмежну любов до книги, роботи з нею, передати свій вагомий досвід.

 

Фаїна Ізраїлівна віддала шістдесят років життя Національному транспортному університету і зовсім не жалкувала про це. Працювати з нею було просто, легко і приємно. Так скаже кожний, хто зустрічався з нею по роботі. До речі, Ф. І. Ніколаєвська двадцять п'ять років пропрацювала незмінним секретарем колишнього обєднаного профкому інституту, і до цих своїх (вагомих і досить трудомістких) обовязків ставилася з притаманним їй почуттям відповідальності, дбайливості, просто з душею.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар