вівторок, 14 травня 2024 р.

ВАРВАК ПЕТРО МАРКОВИЧ

 

Фахівець у галузі будівельної механіки. Перший завідувач кафедри опору матеріалів. Пройшов вагомий життєвий і творчий шлях.

Народився 30.04 (13.05). 1907, м. Бердичів.

Свою трудову діяльність він розпочав у 1925 р. помічником слюсаря, а через рік вступив до Київського політехнічного інституту. Після закінчення інституту працював інженером-проектувальником, науковим співробітником Інституту будівельної механіки АН УРСР, був викладачем в Київському інженерно-будівельному інституті. У 1935 році він захистив кандидатську, а в 1948 році – докторську дисертацію.

Під керівництвом професора П. М. Варвака колектив кафедри почав працювати над розвитком числових методів розрахунку тонкостінних конструкцій. Основу цього наукового напрямку було закладено професором П. М. Варваком у монографії “Развитие и приложение метода сеток к расчету пластинок”, ч. I – 1949 р; ч. II – 1952 р.

 

Учні професора П. М. Варвака розвинули цей напрямок і застосували метод скінчених різниць (метод сіток) для розрахунку косокутних пластин, пластин на пружній основі, оболонок, а також вирішення задач стійкості та коливань пластин та пластинчастих систем.

 

Першим аспірантом професора П. М. Варвака був випускник інституту П. В. Боровський, який методом скінчених різниць розв’язував задачі міцності косокутних пластин і у 1956 р. захистив кандидатську дисертацію. 

 

Другим аспірантом був П. І. Сорокін. Наступні аспіранти продовжувати дослідження у цьому напрямку: В. С. Корунський (плити на пружній основі), Г. С. Пропастіна (метод релаксації до розв’язання задач теорії пружності), О. Ф. Рябов (температурні напруження в пластинах), В. Д. Шевченко (лінійні і нелінійні задачі пологих оболонок), В. Г. Піскунов (власні коливання пластин різної форми), О. О. Рассказов (оболонки у вигляді гіперболічного параболоїда), І. М. Бузун  (дослідження напружено-деформованого стану пластинчастих систем). Тут згадано лише аспіранти, які потім працювали в інституті. Всього професор П. М. Варвак підготував 30 кандидатів наук, а його учні О. Ф. Рябов, О. О. Рассказов, В. Г. Піскунов та В. М. Гордєєв стали докторами наук.

 

Вагомим результатом загальної праці було видання у 1971 р. книги “Справочник по теории упругости” (для инженеров-строителей) під редакцією П. М. Варвака і О. Ф. Рябова (співавтори В. Г. Піскунов, В. Д. Шевченко, Б. М. Лисицин та ін.).

 

Результати своїх досліджень і своїх учнів у розвитку метода скінчених різниць П. М. Варвак узагальнив в монографії “Метод сеток в задачах расчета строительных конструкций” (1977 р.). Методичні розробки П. М. Варвака було викладено у навчальному посібник «Новые методы решения задач сопротивления материалов» (1977 р.).

 

П. М. Варвак був видатним вченим і педагогом, він опублікував 6 монографій, 160 наукових і понад 300 реферативних і оглядових статей. Під керівництвом П. М. Варвака на кафедрі діяв науковий семінар, на якому з доповідями виступили видатні вчені та аспіранти різних міст країни.


Немає коментарів:

Дописати коментар